Biblioteka Jagiellońska od zaplecza

W dwa ostanie czwartki uczniowie klas 4 i 5 zwiedzali niezwykłe miejsce. Była nim Biblioteka Jagiellońska, która posiada status Biblioteki Narodowej.

Wycieczka wypadła wybornie dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wspaniałemu jej przygotowaniu przez panią Małgorzatę Konopkę, mamę Kuby oraz innych pracowników, którzy dzięki swojej uprzejmości otworzyli przed nami drzwi do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla czytelników.

Na początku zapoznaliśmy się z techniką korzystania z zasobów BJ. Dowiedzieliśmy się jak można się zapisać i zostać użytkownikiem biblioteki, odwiedziliśmy wszystkie Czytelnie. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Czytelnia Dokumentów Audiowizualnych, w której uczniowie, korzystając ze specjalnych sprzętów, mogli zobaczyć stare gazety w formie obrazów, a wchodząc na galerię Czytelni Głównej, chłonąć klimat tego magicznego miejsca.

Zapoznaliśmy się z Katalogami (w tym najstarszym). Dotarliśmy do magazynów, w których furorę zrobiły wózki, które przy pomocy specjalnego systemu transportują na inne poziomy książki, by w końcu mogły one trafić do czytelników. Tu kolejna niespodzianka – uczniowie mogli samodzielnie wysłać zamówione pozycje w odpowiednie miejsca.

Kolejny etapem była wizyta w Pracowni Starodruków i Pierwodruków. A w niej prawdziwe rarytasy – książki stare, w tym średniowieczne oraz pierwodruki. Niezwykła opowieść pana Jacka Partyki przeniosła nas w dawne czasy. Widzieliśmy także pendrive rodem z XIX wieku 🙂

Na koniec udaliśmy się do Kliniki Papieru, w której dzięki metodzie odkwaszania książki otrzymują drugie życie.

a niezwykła wycieczka z pewnością zostanie w naszej pamięci. Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Małgosi Konopce oraz paniom Ewie Harpuli, Katarzynie Furdynie, a także wszystkim pracownikom, którzy poświęcili nam czas.