Numer telefonu

12 266 36 48

Email

ziarnkomaku@gmail.com

Czekamy na Ciebie

pn.-czw.: 8:00-15:00, pt.: 9:00-15:00

SOBOTNIE WARSZTATY DLA EDUKACJI DOMOWEJ

19 LISTOPAD 2022R.

Nikt z nas nie żyje tylko dla siebie. Pomagając innym, pomagasz też sobie.

Każde życie jest bezcenne, często nie doceniamy tych momentów kiedy wszystko się dobrze układa. Jednak w sytuacji zagrożenia, kiedy staje nam serce, okazuje się, że kostniejemy i jesteśmy jak sparaliżowani.

W sobotę ratownik medyczny Pan Jarosław Maj oraz strażacy z OSP Gorzeń Dolny uczyli nas odpowiednich sposobów, umiejętności radzenia sobie w przypadku, gdy ktoś zasłabnie, złamie nogę, mocno się zrani, czy zakrztusi się i przestanie oddychać. Od szybkości naszej reakcji i działania zależy jak potoczy się bieg wydarzeń w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia. Czas spędzony na szkoleniu był bardzo wartościowy, bo gdy chodzi o ratowanie życia, każda wiedza i umiejętność jest na wagę złota.

Szkolenie dla uczniów z „Pierwszej Pomocy” przeprowadzili strażacy z OSP Gorzeń Dolny: Pan Mateusz Bąk, Robert Golański, Natalia Skawina wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą

Zasady pierwszej pomocy udzielanej dzieciom są znacznie uproszczone, tak aby były łatwe do przyswojenia i zastosowania przez osoby niemające na co dzień styczności z ratownictwem. Chodzi o to, by dzieci zadziałały szybko i nie zastanawiały się nad tym, czy zrobić to tak, a może inaczej. Strażacy w przystępny sposób opowiedzieli o swojej pracy w tym zakresie, doświadczeniu i wyposażeniu podczas akcji ratowniczych, a następnie przeszli do szkolenia z części praktycznej, gdzie dzieci mogły się wczuć nie tylko w rolę poszkodowanego, ale i ratownika. Zostały nauczone jakie informacje przekazać do dyspozytora, w jaki sposób prowadzić resuscytacje wspomagając się piosenką Bee Gees – Stayin’ Alive, która oddaje rytm uciśnięć zasady 30 na 2, oraz wiele innych praktycznych umiejętności związanych z zabezpieczeniem poszkodowanego, ran zewnętrznych, zwichnięć czy złamań. Był to czas intensywnej pracy, ale i dobrej zabawy.

W tym samym czasie swoje szkolenie odbywali rodzice. Było to szkolenie na wyższym poziomie i bardziej wymagające, ale również zakończone sukcesem. Dorośli z pełnym zaangażowaniem i oddaniem uczestniczyli w warsztatach i w poszczególnych ćwiczeniach. Nie brakowało chętnych do przeprowadzania resuscytacji i „walki” o ludzkie życie. Pan Jarosław Maj w obrazowy sposób opowiadał o różnych sytuacjach, które niepostrzeżenie zaczęły realnie zagrażać zdrowiu i życiu poszczególnych bohaterów.

W tym dniu była również możliwa koleżeńska wymiana książek, której celem jest zachęta do czytelnictwa oraz integracja dzieci z różnych klas i lokalizacji. Naszym celem, jako szkoły jest również dbanie o budowanie wartościowych relacji społecznych pomiędzy dziećmi. Nic tak nie łączy jak wspólne zainteresowania, zamiłowania co do gatunku literackiego czy danego bohatera. Poprzez metodę małych kroków, buduje się piękne przyjaźnie na lata.

Radością sobotnich warsztatów była również prawie 3h lekcja historii z cudownym nauczycielem Panem Bartłomiejem Wiejaczką, który w bajkowy sposób przeniósł uczniów klas 4-5 w świat starożytnego Egiptu. W trakcie lekcji uczniowie niemalże dosłownie dotykali czasów, gdy w Egipcie rządził Faraon, a piramidy stanowiły potężne grobowce, pełne skarbów i tajemnic.

Czas sobotnich spotkań, to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale przede wszystkim bycie razem, współpraca i niczym nie ograniczona radość, bo życie jest wspaniałością, którą warto doceniać w każdym oddechu.

Weronika

Recommended Articles