Numer telefonu

12 266 36 48

Email

sp.montessori@ziarnkomaku.pl

Czekamy na Ciebie

pn.-czw.: 8:00-15:00, pt.: 9:00-15:00

Miniona sobota (22 kwietnia) była wyjątkowym dniem dla wielu rodzin, które są z nami w edukacji domowej. Wszyscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w organizowanych warsztatach, czy to z ceramiki, robotyki lub animacji poklatkowych.

Nasze rodziny przyjeżdżają z różnych zakątków małopolski, by spotkać się wspólnie w tym dniu.

Na początku warsztatów, każda rodzina została przywitana przez organizatorów i poprowadzona do odpowiednich sal, gdzie miały odbyć się zajęcia. W tym miesiącu dzieci młodsze oddawały się pracy twórczej lepiąc w glinie swoje marzenia, lub programując na zajęciach z robotyki – huśtawki, platformy do gier, pojazdy.

Starsi uczniowie z klas 4-8 zostali zaangażowani w duży projekt stworzenia animacji poklatkowej opowiadającej o naszej szkole i patronie. Ten warsztat trwał cztery godziny, ale to absolutnie nie zniechęciło naszych uczniów, którzy po ich zakończeniu wspólnie bawili się na podwórzu szkoły. Należy dodać, że pogoda tego dnia była iście wakacyjna.

Jednym z celów zabawy w grupie jest wykształcenie u dzieci umiejętności traktowania siebie z szacunkiem i współdziałania na zasadzie równości w taki sposób, by pomimo różnic wzrostu, siły i umiejętności potrzeby i pragnienia innych zostały zaspokojone. – Peter Gray

W tym dniu zdecydowanie żadne z dzieci nie narzekało na nudę, a rodzice mogli wspólnie się spotkać przy kawie i cieście. Prawdą jest, że rodzice dzieci będących w edukacji domowej są bardzo pozytywni (można rzec optymiści !), twórczy w myśleniu i działaniu oraz otwarci na nowe. Ta otwartość przejawia się we wspólnych planach co do dalszych kooperatyw rodzicielskich i działań na nowy rok szkolny. Pojawiło się wiele wspaniałych pomysłów, które wierzę, że uda się wprowadzić w życie. Już teraz działa prężnie kooperatywa Pani Agnieszki Bywalec „Na tropach historii piękna”, która wprowadza dzieci w świat sztuki, nauki i kultury, ukierunkowując na dobro i piękno.

Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Sztuka życia – to cieszyć się małym szczęściem. – Phil Bosmans

Główną atrakcją dla starszych klas były animacje poklatkowe, które są rodzajem animacji powstałej przez połączenie wielu zdjęć wykonanych w krótkich odstępach czasu. Każde zdjęcie przedstawia tę samą scenę, ale z odrobiną zmienioną pozycją postaci lub obiektów. Gdy zdjęcia zostaną połączone i odtworzone w szybkim tempie, tworzą płynny ruch postaci lub obiektów na ekranie. Warto dodać, że uczniowie od początku byli zaangażowani w przygotowanie elementów potrzebnych do stworzenia animacji. Mogli oni projektować i rysować postacie, obiekty, które pojawiały się na ekranie, a także tworzyć tło i scenę, na której te postacie, obiekty się poruszały. Dzięki temu byli bardziej zaangażowani, mieli większy wpływ na to, jak wyglądał końcowy produkt, który mam nadzieję, już niebawem będziemy mogli podziwiać. Takie warsztaty nie tylko integrują naszych uczniów, uczą działania w grupie, podziału obowiązków i odpowiedzialności, ale są też bardzo pożyteczne dla ich rozwoju kreatywności i umiejętności pracy w grupie, a także dają im szansę na poznanie różnych dziedzin sztuki i technologii.

Zajęcia z animacji poklatkowych były prowadzone przez niezastąpioną Barbarę Malinka, która również jest rodzicem dzieci w edukacji domowej.

Dla uczniów klas 0-3 przygotowane były zajęcia z ceramiki lub robotyki (do wyboru), w zależności od zainteresowań.

Na zajęciach z ceramiki dzieci miały okazję pracować z gliną i tworzyć różne kształty i formy. Mogły to być np. misy, kubki, figurki czy zupełnie inne wyszukane formy pracy twórczej. Uczniowie poznawali techniki pracy z gliną, takie jak modelowanie, wycinanie, wklejanie i szlifowanie. Mogli też eksperymentować z kolorami, używając farb do malowania swoich dzieł.

Zajęcia z Ceramiki prowadziła dla nas Pani Teodora Wojciechowska – Wawrzyk, która jest bardzo lubiana przez naszych uczniów, między innymi za jej spokój, cierpliwość i pogodę ducha.

Z kolei na zajęciach z robotyki uczniowie mieli okazję poznawać podstawy programowania i budowy robotów. Dzieci korzystały z zestawów klocków lego oraz innych narzędzi, aby zbudować własne roboty. Następnie programowały je, aby wykonywały różne zadania, takie jak poruszanie się, obracanie się czy podnoszenie przedmiotów. Nauczyciel pomagał uczniom w rozwiązywaniu problemów i odpowiednio programował robota, aby osiągnął zamierzony cel.

Zajęcia z ceramiki i robotyki dla najmłodszych to świetna okazja do rozwijania ich kreatywności i umiejętności manualnych. Uczą się też podstawowych pojęć związanych z programowaniem i budową robotów, co może przydać się w przyszłości, a ponad to stanowi dobrą zabawę.

Mimo że warsztaty kwietniowe się skończyły, to szkoła zostaje otwarta dla swoich uczniów i rodziców każdego dnia. Chcemy wspólnie tworzyć miejsce, gdzie każdy uczeń ma szansę na rozwijanie swoich umiejętności i pasji, zgodnie z własnym tempem i sposobem nauki. Szkoła nasza, choć nie jest zwykła szkołą, chce wspierać integracje uczniów i rodziców, wzmacniać relacje i stwarzać środowisko dobrego wzrostu. Zapraszamy więc do dołączenia do naszej społeczności i doświadczenia tego, co może zaoferować nasza szkoła dla edukacji domowej!

Z pozdrowieniami,

Weronika Stypuła