Numer telefonu

12 266 36 48

Email

sp.montessori@ziarnkomaku.pl

Czekamy na Ciebie

pn.-czw.: 8:00-15:00, pt.: 9:00-15:00

Sobotnie warsztaty dla Edukacji Domowej

Tak jak pogoda w marcu bywa obfita w różne zjawiska atmosferyczne, tak nasze sobotnie spotkania są pełne różnorodnych aktywności. Niektóre z nich są planowe, inne zupełnie spontaniczne. To co jednak zapewnia Constans naszym spotkaniom, to ludzie, którzy tworzą to miejsce i dzięki którym, każde spotkanie jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

W tym miesiącu rodzice mieli możliwość spotkania ze specjalistami, czyli nauczycielami naszej szkoły, którzy nie tylko są w wsparciem metodycznym dla ED rodziców, ale stanowią źródło inspiracji, co do wykorzystywania metod Montessori w zaciszu swojego domu.

Pani Katarzyna Zych, która z wykształcenia jest nauczyciel geografii i biologii oraz pedagogiem specjalnym (oligofrenopedagog, terapeuta autyzmu). Od pięciu lat wychowawcą Montessori, który nieustannie poszukuje obszarów do rozwijania siebie w zakresie tej pedagogiki i nie tylko. W szkole znana również jako specjalista od Librusa i wszelkich urządzeń elektronicznych. Na spotkaniu z rodzicami poruszała zagadnienia związane z nauką przedmiotów przyrodniczych, dawała wskazówki dotyczące pracy z uczniami na poziomie klas 4-6, ale przede wszystkim mówiła o niekorzystnym wpływie mediów cyfrowych na rozwój młodego człowieka. Temat ten bardzo zainteresował rodziców, którzy to wspólnymi siłami próbowali znaleźć złoty środek dla zdrowego i wyważonego korzystania z dorobku technologii i mass mediów.

Natomiast pani Elżbieta Cyrulewska jako nauczyciel wczesnoszkolny i przedszkolny ( oddana edukacji dzieci poprzez wieloletnią pracę metodą Montessori), omawiała z rodzicami zagadnienia związane z rozwojem dziecka, nabywaniem umiejętności liczenia, pisania i czytania, a także, co okazało się bezcenne przedstawiła proste, domowe sposoby na edukację Montessori na co dzień. Pani Ela również pokazała jak poprzez zabawę poruszyć trudne zagadnienia i sprawić, by dziecku zachciało się chcieć.

Dziecko ma przed sobą wielką misję, która je motywuje: rozwój i stanie się człowiekiem. Ponieważ jest ono nieświadome tej misji i swoich wewnętrznych potrzeb i ponieważ dorośli są dalecy od możliwości interpretowania ich, wytworzyło się wokół dziecka, w naszym społecznym życiu rodziny i szkoły, wiele błędnych poglądów, które stoją na przeszkodzie rozwoju dziecięcego życia. Usunięcie w miarę możliwości tych okoliczności poprzez głębokie badanie intymnych i ukrytych potrzeb wczesnego dzieciństwa, aby móc odwzajemnić się naszą pomocą, oznacza uwolnić dziecko.

Maria Montessori

Uczniowie z klas 0-3 w czasie, gdy rodzice mieli swoje warsztaty również wykonywali ciężką pracę, ugniatając, wyrabiając i tworząc własne arcydzieła z gliny. Ceramika to nie tylko sztuka, wyraz naszej artystycznej duszy, ale i dobry trening małej motorki, dobra baza do rozmów o wszystkim i niczym, dobry sposób na doświadczenie własnej sprawczości, ale i rozładowania napięcia i wyciszenia się.

Nasi uczniowie nie tylko podczas sobotnich spotkań mają możliwość korzystania z tego rodzaju zajęć, ale i w tygodniu w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Naszym opiekunem w świecie ceramiki jest pani Barbara Malinka (bararamalinka.art).

W czasie sobotnich warsztatów wspierała nas również swoją pasją i talentem pani Teodora Wojciechowska.

Nie mów im, jak to zrobić. Pokaż im, jak to zrobić i nie mów ani słowa. Jeśli im powiesz, będą patrzeć, jak poruszają się twoje usta. Jeśli im pokażesz, będą chcieli to zrobić sami.

Maria Montessori

 Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle.

Maria Montessori

Starsi uczniowie w tym czasie mieli swoje zajęcia z panią Elżbietą Kotuła, która jest pedagogiem w naszej szkole. Tematem spotkania były życiowe pasje, a dokładnie „Dokąd może zaprowadzić nas pasja?” . Następnie, po dwóch godzinach intensywnej pacy oddali się pasji programowania, na zajęciach z robotyki.

Kończąc ten wpis podsumowywujący nasz sobotni czas razem, muszę dodać, że każde spotkanie rodzin z Edukacji Domowej, jest ubogacone żywym świadectwem bycia w ED, zmagania się z cieniami i cieszenia blaskami tego wyboru nauczania własnych dzieci. I choć motywacje wejścia w ED dla każdej z rodzin są różne, to nam wszystkim przyświeca jeden cel – by nasze dzieci uwierzyły w siebie i jako silne osoby weszły w dorosłość, wierząc, że to kim są jest darem, a ich talent jest wystarczający by stać się „Kimś”.

Z serdecznością,

Weronika Stypuła